O nas

Nasza firma działa na Polskim rynku już od 12 lat. Jesteśmy prekursorami kolonii o tematyce Harrego Pottera oraz Zwiadowców na skalę krajową. Do dnia dzisiejszego inne kolonie inspirują się naszym programem. Doświadczenie jakie zebraliśmy w tym czasie jest bezcenne. Zaufanie setek rodziców i uśmiechy tysięcy dzieci są najlepszą zapłatą za włożony wysiłek. Dziękujemy Wam!

ORGANIZATOR

Europejskie Centrum Kształcenia - organizator turystyki posiadający wpis do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych Marszałka Województwa Śląskiego, pod numerem 802. Organizator jest uprawniony do prowadzenia imprez turystycznych w Polsce i posiada gwarancję ubezpieczeniową Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych TUZ z siedzibą w Warszawie, Oddział w Katowicach.

 

Tomasz Smaź
Europejskie Centrum Kształcenia
Sudecka 4/6  
47-400 Racibórz   

NIP: 748-111-53-63

KADRA

Nasza kadra to nie tylko grupa doświadczonych i odpowiedzialnych pedagogów. W nasze szeregi wstępują przede wszystkim ludzie pozytywni, z pasją, o nie skrępowanej wyobraźni. Nierzadko posiadają wiedzę i umiejętności unikatowe, które znajdują odzwierciedlenie na prowadzonych przez nich zajęciach. W sposób ciekawy i skuteczny potrafią przekazać swoje doświadczenie kolejnym pokoleniom.

By nie rzucać słów na wiatr postanowiliśmy przedstawić sylwetki wybranych wychowawców. Jesteśmy świadomi, że nawet powierzchowna znajomość kadry zwiększa zaufanie i ułatwia podjęcie decyzji.

 

Tomasz Smaź

Jeden z dwóch ojców Letniej Szkoły Magii, a tym samym pierwszych i najlepszych kolonii tematycznych dla fanów Harry'ego Pottera w Polsce. Od początku istnienia pomysłu a potem jego realizacji bezpośrednio zaangażowany w każde działanie firmy. Po zmianach i zamknięciu Centrum Promocji Edukacji w Raciborzu, dyrektor Europejskiego Centrum Kształcenia kontynuującego tradycję poprzedniej firmy. Doświadczony pedagog i wychowawca, w życiu prywatnym oligofrenopedagog i surdopedagog, miłośnik bieszczadzkich wędrówek oraz treckingu w Himalajach. Wielki mag, najwyższa instancja i główny patron wszystkich poczynań LSM-owej kadry. Pomysłodawca i realizator Szkoły Zwiadowców, pierwszej kolonii tematycznej dla fanów książek Johna Flanagana w Polsce. Kopalnia wciąż nowych pomysłów wcielanych w życie każdego nowego sezonu kolonijnego.

Adam Kurpis

Wieloletni kierownik turnusów Letniej Szkoły Magii na zamku Czocha oraz turnusów zwiadowczych na zamku Grodziec. Wspaniały wychowawca, potrafiący rozwiązać każdy problem. Mistrz zwiadowczy na Zamku Gniew. Związany z Letnią Szkołą Magii od 2003 roku. Absolwent Akademii Wychowania Fizycznego, co daje mu statut jednego z najbardziej wysportowanych członków kadry. Ogromnie doświadczony profesor LSM. Miłośnik siatkówki.

Weronika Jaschek

Profesor Letniej Szkoły Magii od roku 2004, po dłuższej przerwie w kadrowaniu powróciła jako kierownik w 2014. Doświadczony pedagog i wychowawca, w życiu prywatnym surdopedagog i oligofrenopedagog oraz dumna mama trójki dzieci. Profesor języka dementorów i zielarstwa. Osoba zawsze pełna pomysłów i optymizmu. W wolnych chwilach lubi zajmować się quillingiem oraz czytać. 

Estera Małek

LSMowy weteran, uczestnik w latach 2002-2003, kadra od roku 2006 do chwili obecnej. Pomysłodawca wielu LSM-owych inicjatyw, m.in. kultowego już pisma Żongler. Kierownik na niektórych turnusach oraz profesor historii magii, eliksirów, języka dementorów oraz wielu innych przedmiotów. Założyciel Kotów na tęczy, jednej z lsmowych drużyn quidditcha. Ścigająca w LSMowej drużynie quidditcha IQA Quidditch Hussars. W mugolskim życiu filolog i lingwista ze szczególnym zamiłowaniem dziennikarskim. 

Łukasz Drozd

Współczesny Lewis Carroll - matematyk i aktor z umysłem pisarza i fantasty. Profesor LSM i zwiadowczy Mistrz od roku 2010. Jest autorem wielu niezwykłych pomysłów i przede wszystkim ich realizacji. Specjalizuje sie w konstrukcji kartonowych smoków i czołgów. Niestrudzony pedagog i wychowawca. W ciągu roku szkolnego można go zobaczyć na deskach lubelskich teatrów.

Jagoda Sadecka

Młody ale już bardzo doświadczony przedstawiciel nowego pokolenia kadry Letniej Szkoły Magii. Jeden z pomysłodawców LSM-owego quidditcha, główny sędzia Polskiej Ligii Quidditcha oraz polski delegat Europejskiego Zwiazku Quidditcha (European Quidditch Executive Staff). Jej wkład w rozwoj tej czarodziejskiej gry w Polsce jest nieoceniony. Kapitan LSM-owej drużyny Quidditch Hussars. Główny strateg i logistyk w kadrze, umysł ścisly, który doskonale współpracuje z artystyczno-humanistyczną częscią kadry. W życiu prywatnym studentka robotyki.

Magdalena Jaworska

Związana z LSM od 2002 roku jako uczestniczka. Niemal od początku swojej przygody z magicznymi koloniami marzyła o dostaniu się do kadry profesorskiej, co udało jej się w roku 2011. Prekursorka m.in. osadzonych w konwencji HP zajęć z różdżkarstwa i mugoloznawstwa; prowadzi także język dementorów i inne przedmioty, ciągle pracując nad nowymi pomysłami. W mugolskim świecie studentka muzykologii i miłośniczka opery, rękodzielnik-samouk.

Kinga Robutka

Będąc uczestniczką Letniej Szkoły Magii w latach 2005 - 2011 marzyła o zrealizowaniu nagromadzonych w tym czasie pomysłów jako członek kadry profesorskiej. To marzenie spełniło się w 2013 roku. Do pracy z uczestnikami podchodzi z entuzjazmem i nieodłącznym uśmiechem na twarzy. Każdy może liczyć na jej pomocną dłoń. W życiu prywatnym studentka prawa w Londynie i wciąż wielka fanka fantastyki.

Michał Bieńko

Profesor LSM od 2013 roku, wcześniej wielokrotnie uczestnik naszych kolonii. Nie rusza się na turnus bez gitary akustycznej. Między zajęciami zachęca uczestników do śpiewania, a w trakcie zajęć do kreatywnego myślenia. Na co dzień studiuje psychologię i udziela się jako basista w dwóch projektach muzycznych.

Łukasz Rembas

Profesor Letniej Szkoły Magii od 2014 roku, specjalista w dziedzinie metamorfomagii oraz magicznych roślin i stworzeń. Właściciel niebieskiego kota i jeża pigmejskiego. Świeża krew w kadrze, która zadebiutowała niebanalnymi pomysłami i ich niesamowitą realizacją. W życiu codziennym student resocjalizacji i charakteryzacji, profesjonalny fotograf, grafik oraz charakteryzator. 

Szymon Bolik

Kadra Letniej Szkoły Magii od 2007 roku, Mistrz Zwiadowców od początku istnienia tego programu (od tego też momentu przeszedł całkowicie na zwiadowczą stronę kadry). Kierownik i wychowawca o wyobraźni bez granic. Autor czterech książek opartych na prawdziwych wydarzeniach mających miejsce na Szkole Zwiadowcow, cieszących się nieustanną popularnoscią w kręgu uczestników naszych kolonii (i nie tylko). Najstarszy z Braci Trolików. Ma miliony wcieleń, a każde z nich jest niepowtarzalną kreacją postaci, ktorą spotykają na swojej drodze uczestnicy Szkoły Zwiadowców na Zamkach Grodziec i Gniew. Mistrz broni wszelakiej, zarówno białej, miotającej jak i palnej. Łucznik i strzelec wyborowy. Charakternik i zabijaka, a przy tym odpowiedzialny wychowawca i opiekun najmłodszych. W życiu prywatnym wychowawca w zakładzie poprawczym, w wolnych chwilach pisarz.

Tomasz Bolik

Mistrz Szkoły Zwiadowców, specjalista rzemieślnik w tworzeniu łuków. Strzelec wyborowy. Drugi z Braci Trolików. Autor programu Szkoła Rzemiosła i Łucznictwa Tradycyjnego i najwyższa instancja w dziedzinie łucznictwa (zarówno tworzenia łuków jak i korzystania z nich). Wyrozumialy i cierpliwy wychowawca od roku 2009, kiedy to rozpoczął swoją przygodę z koloniami tematycznymi na Zamku Gniew podczas realizacji programu Szkoła Rycerstwa Polskiego. Grafik i główny zmysł estetyczny firmy.

Aleksander Bolik

Trzeci, najmłodszy z Trolików. Wychowawca kolonijny od 2011 roku. Mistrz kamuflażu i survivalu. Zdecydowanie uznaje wyższość broni pneumatycznej i palnej nad łukiem. Do najważniejszych osiągnięć należy zaliczyć samotną, tygodniową wędrówkę szlakiem orlich gniazd. Prawdopodobnie najbardziej oczytany wychowawca w zwiadowczej kadrze. Specjalista w dziedzinie historii i teologii. 

Grzegorz Dobrzański

Kierownik turnusów Szkoły Zwiadowców na Zamku Gniew. Podobno między jego przodkami można się doszukać najprawdziwszych wikingów. Pełen energii i optymizmu opiekun i wychowawca z ogromnym doświadczeniem. Strzelec wyborowy, mistrz w posługiwaniu się łukiem oraz mieczem. W życiu prywatnym wychowawca w zakładzie poprawczym oraz szczęśliwy mąż i ojciec.

Piotr Naumczyk

Najbardziej doświadczony kierownik w zwiadowczej kadrze, nie bez powodu nazywany komendantem. Początkowo kierownik Zimowych Szkół Magii. Mistrz śpiewu i gry na gitarze. Musztra to obowiązkowy element jego turnusów. Towarzyski, pełen optymizmu. W życiu prywatnym nauczyciel wychowania fizycznego, mąż i ojciec dwójki dzieci.

Marta Militowska

Dobra dusza każdego turnusu od 2012 roku. Przesympatyczna i energiczna. Mistrzyni szyfrowania. Niezastąpiona opiekunka najmłodszych. Pamięta o wszystkim o czym zapomniała reszta kadry biegająca po krzakach. W życiu prywatnym alchemik (studentka technologii chemicznej).

Grzegorz Świaczny

Mistrz rzemiosła wszelakiego. Zwiadowczy wychowawca od 2013 roku. Specjalista w dziedzinie kowalstwa artystycznego. Wytrawny łucznik. Trudno wymienić wszystkie zainteresowania, istny człowiek renesansu. Szczęśliwy posiadacz najbardziej bujnego wąsa w całej kadrze. Student wzornictwa.

Przemysław Stolorz

Fechmistrz. Na zwiadowcach od 2012 roku. Specjalista w posługiwaniu się mieczem. Miłośnik traktatów średniowiecznych. Prowadzi własną szkołę fechtunku - Falco. W życiu prywatnym miłośnik psów oraz zapalony rekonstruktor XVI wieku.

 

 

HISTORIA

Firma istnieje od roku 2002, w którym to rozpoczęła działanie pod nazwą Centrum Promocji Edukacji w Raciborzu. W tym samym roku po raz pierwszy odbyła się Letnia Szkoła Magii, jeszcze wtedy tylko na Zamku Gniew. Grupa doświadczonych pedagogów, znajomych i przyjaciół zainspirowana wybuchem fenomenu Harry'ego Pottera postanowiła stworzyć polską Letnią Szkołę Magii. W pierwszym sezonie przeprowadzone zostały cztery wakacyjne turnusy, każdy z nich całkowicie zapełniony. Pomysł okazał się pełnym sukcesem, a zadowoleni uczestnicy i ich rodzice pytali już o terminy wyjazdów zimowych. 

W zimie 2003 odbył się pierwszy turnus zimowy i tym samym włączenie do oferty Zamku Czocha. Od tej pory wyjazdy organizowane były równolegle w dwóch zamkach w tym samym czasie - w Czosze i w Gniewie. Przez lata Letnia Szkoła Magii ewoluowała do wymiaru kolonii totalnie tematycznej - każdego roku pojawiały się nowe przedmioty wymyślane i aranżowane przez wychowawców - profesorów: wróżbiarstwo na zamkowej wieży, eliksiry w lochach, czy największy projekt - quidditch, a co za nim idzie cała liga tego magicznego sportu. Powstał również nasz własny organ prasowy, gazeta Żongler, wydawany niemal codziennie na magicznych turnusach, do której pisać może każdy z uczestników naszych kolonii.
 

W roku 2009 firma podzieliła się, a każda z jej części postanowiła kontynuować program, który już do tej pory okazał się wielkim sukcesem. Od tej pory pod nazwą Europejskie Centrum Kształcenia ci sami profesorowie co w latach poprzednich kontynuowali tradycję magicznych kolonii i zimowisk. Od tego też roku na turnusach pojawiać zaczęły się duże fabuły, które zapewniają jeszcze więcej zabawy naszym uczestnikom. Turniej Trójmagiczny, Komnata Tajemnic czy inne autorskie pomysły cieszące się wielką popularnością wśród młodych magów.
 

Oprócz wyjazdów dla fanów Harry'ego Pottera oferta obejmowała również wyjazdy dla miłośników bieszczadzkich wędrówek czy nadmorskich okolic.
 

W roku 2010 do oferty włączony został nowy program - Szkoła Zwiadowców, bazowany na uniwersum z książek Johna Flanagana realizowany na Zamku Gniew. Sukces Szkoły Zwiadowców ma porównywalne rozmiary do sukcesu Letniej Szkoły Magii - wszystkie turnusy zostały od razu zapełnione i tendencja ta utrzymuje się do dzisiaj.
 

W roku 2011 do oferty włączony został nowy zamek - urokliwy Grodziec położony na wygasłym wulkanie. Trzy z czterech turnusów w tym miejscu natychmiast zostały zapełnione przez Zwiadowców, czwarty natomiast zajęli czarodzieje. Nie była to jednak Letnia Szkoła Magii, lecz nowy program dla starszych uczestników, którzy mogli się już pochwalić kilkukrotną obecnością na LSMie. Program ten nosił nazwę Akademia Aurorów i został przyjęty z ogromnym entuzjazmem przez wszystkich jego uczestników.
 

Od tej pory trzy pierwsze turnusy należą do Szkoły Zwiadowców, ostatni natomiast jest zawsze nowym programem dla starszych czarodziei. Wspomnieć tu należy o turnusie Ligi Quidditcha (2012) oraz Instytucie Tajemnic (2013).
 

Nie tylko Letnia Szkoła Magii ewoluowała przez te lata - od roku 2012 na wybranych turnusach Szkoły Zwiadowców realizowany jest program Szkoła Rzemiosła i Łucznictwa Tradycyjnego, który polega na przeprowadzeniu od podstaw szkolenia w zakresie tworzenia łuków, natomiast od roku 2014 do programu wszedł aktualny zwiadowczy hit - Bitwy Łucznicze. Dzięki specjalnemu wyposażeniu, uczestnicy mogą brać udział w bitwach, w których strzelają do siebie ze specjalnych łuków, używając bezpiecznych strzał - pacynek.
 

Te wszystkie lata doświadczenia sprawiają, że jesteśmy najlepszym organizatorem kolonii tematycznych dla fanów Harry'ego Pottera i Zwiadowców (a także dla wielbicieli książek Igrzyska śmierci, Dary Anioła, Percy'ego Jacksona, Niezgodnej i innej literatury fantastycznej). Wielokrotnie nasze pomysły i oryginalne programy padły ofiarą powielenia ich przez konkurencję. Bezustannie śledzimy nowe trendy w literaturze dziecięcej i młodzieżowej, aby być na bieżąco z wymaganiami najmłodszych. Oczekiwaniom rodziców natomiast sprostujemy dzięki cyklicznym szkoleniom naszej kadry wychowawczej.
 

Poza działalnością w zakresie kolonii i zimowisk, firma organizuje również imprezy integracyjne, Bitwy Łucznicze i wycieczki szkolne. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. 

WSPÓŁPRACA

Chcesz wstąpić w szeregi naszej kadry - osób kreatywnych i pozytywnie zakręconych? Posiadasz umiejetności, które chciałbyś zaprezentować innym?
Jeśli tak, wyslij nam swoeje CV korzystając z formularza kontaktowego (temat KOLONIE) lub prześlij na adres kolonie5@wp.pl. Krótko opisz, swoje wykształcenie, zainteresowania, umiejetności oraz doświadczenie pedagogiczne.
Szukamy osób kreatywnych, które nie będą tylko odtwarzały zastanego programu, ale urozmaicą go i wzbogacą swoją osobą.

Pamiętaj, jeśli chcesz zostać wychowawcą na kolonii musisz ukończyć kurs wychowawcy kolonijnego. Niezbędne są także badania sanitarno-epidemiologiczne. Bycie wychowawcą to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim odpowiedzialność i obowiązki.

W związku z poszerzeniem oferty aktualnie poszukujemy kadry dla programu Szkoły Zwiadowców.

PARTNERZY